Fundacja zakupiła już:

15527 OBIADÓW
Bratysława potwierdza: Jest pięknie w Bielsku-Białej 2007-07-06
 
W upalne popołudnie ruch w centrum Bratysławy jest niewielki. Ludzie chronią się przed słońcem i gwar uliczny przycicha. Jest godzina 15-ta. Przed budynkiem przy Namestie SNP w którym ma siedzibę Instytut Polski w Bratysławie gęstnieje tłum. W obszernych pomieszczeniach Instytutu też ciasno. Za chwilę, po wielomiesięcznym remoncie, nastąpi  uroczyste otwarcie odnowionych wnętrz Instytutu Polskiego, który uchodzi za jeden z najstarszych tego typu instytutów działających przy placówkach dyplomatycznych RP.

Instytut Polski w Bratysławie otwarto w wrześniu 1950 roku pod nazwą "Nowa Polska". Od 1982 roku funkcjonował jako Polski Ośrodek Informacyjno-Kulturalny; obecną nazwę nosi od 1994 roku. Trzy przestronne sale ekspozycyjne widoczne są od strony ulicy przez ogromne przeszklone ściany parteru budynku. Instytut odwiedza kilka tysięcy osób rocznie. Przychodzą tu nie tylko Słowacy i Polacy. Instytut odwiedzają turyści zagraniczni zwabieni do jego wnętrza wieloma tematycznymi wystawami sztuki polskiej, prezentacjami osób i miejsc z Polski.

Jedno z pomieszczeń przeznaczone jest na promocję Polski i najciekawszych regionów. Obok plakatu reklamującego Kraków umieszczono plakat promujący miasto Bielsko-Biała. „Je pekne v Bielsku-Białej”. Zainteresowanie bielskim plakatem spore.

- Jest nadzwyczajny! Bardzo się podoba. Umieściliśmy trzy egzemplarze tego plakatu w pomieszczeniach Instytutu – zapewnia z-ca dyrektora Instytutu Polskiego p. Iwona Frączek.

Instytut Polski już ponad 50 lat ma duży udział w rozwijaniu kulturalnego dialogu polsko-słowackiego. Jako wizytówka Polski pozwala Słowakom dowiedzieć się o perłach kultury polskiej – zapewniła wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Diana Sztrofova.

W imieniu polskiego rządu przecięcia wstęgi dokonuje wicepremier pani Zyta Gilowska. - Dziś nas spaja idea wspólnej kulturowo Europy, ale równocześnie stanowimy różne narody, rozwijające się w różnym rytmie - powiedziała wicepremier. Podziękowała słowackiemu rządowi, który pokrył koszty remontu generalnego Instytutu.

Instytut organizuje koncerty, wykłady, spotkania autorskie, wieczory poetyckie, promocje książek, spotkania z literatami, językoznawcami oraz tłumaczami polskiej prozy i poezji.

Inauguracja zagranicznej promocji miasta Bielsko-Biała wypadła nader okazale. Plakat komplementowali za styl, świeżość i humor przedstawiciele Ambasady RP w Bratysławie, w budynku której plakat również jest prezentowany. - Jest bardzo ciepły. Trudno go nie zauważyć – oceniali pracownicy Ministerstwa Kultury Słowacji i obecni na inauguracji dziennikarze.

Kolejnymi elementami kampanii będą prezentacje plakatu w ambasadach polskich w Budapeszcie, Wideniu oraz Pradze. Wkrótce także zobaczyć będą go mogli mieszkańcy okolic Martina i Turčianskich Teplic.

Aktualności Zobacz nasze projekty. Informacje o inwestycjach. Opis fundacji. Lista naszych zakończonych projektów. Nasza oferta. Dane teleadresowe. Zobacz mapę strony. Strona główna fundacji. Fundacja Rozwoju Miasta Bielska-Białej Strona główna fundacji. Zobacz mapę strony.