Fundacja zakupiła już:

15527 OBIADÓW
2008-09-29 / 2008-10-03, Wystawa w Galerii Na Stacji 2008-09-25
 


Ze względu na warunki atmosferyczne, prosimy grupy zorganizowane o wcześniejsze telefoniczne (33 496 01 50) ustalenie terminu wizyty w Galerii na Stacji.

galeria NA STACJI zaprasza na wystawę fotografii najpiękniejszych zakątków Polski wzdłuż rzeki Wisły. Wystawa nosi tytuł "Wisła - ostatnia taka rzeka Europy". W dniach od 29 września do 3 października, w godzinach od 11.00 do 15.00 można będzie obejrzeć fotografie Roberta Dejtrowskiego, Adama Ławnika, Renaty i Marka Kosińskich, Michała Stokowskiego i Grzegorza Szkutnika. Wystawa ta posiada walory zarówno artystyczne, jak i społeczne. Promuje ona budowę Wiślanej Trasy Rowerowej - wydzielonej drogi wyłącznie dla rowerzystów i pieszych wzdłuż rzeki Wisły od źródeł do jej ujścia. Odbywa się ona pod patronatem Grażyny Staniszewskiej - Posła do Parlamentu Europejskiego oraz Ministra Środowiska prof. Macieja Nowickiego. Fundacja Rozwoju Miasta Bielska-Białej organizuje ją we współpracy z Beskidzkim Towarzystwem Cyklistów i AMB Art Media oraz Regionalną Strażą Ochrony Kolei w Katowicach.

Wiślana Trasa Rowerowa ma być niezależną od ruchu zmotoryzowanych, bezpieczną drogą rowerową wzdłuż rzeki Wisły, poprowadzoną głównie szczytami wałów przeciwpowodziowych. Takie wytyczenie trasy spowoduje bliższy kontakt z rzeką, która dla większości turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości jest zasłonięta wałami i praktycznie niedostępna. Wiślana Trasa Rowerowa jako narodowy produkt turystyczny ma szansę stać się atrakcją na skalę europejską.

Wystawa była prezentowana w dziewięciu miastach położonych nad Wisłą: Wisła, Kraków, Kazimierz Dolny, Warszawa, Płock, Toruń, Grudziądz, Bydgoszcz, Gdańsk oraz w Bielsku-Białej na placu Zamkowym. Wszędzie cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza miłośników turystyki rowerowej. Jesienią pokazana będzie w Sejmie RP, Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz podczas światowej konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu.

Projekt galeria NA STACJI stanowi jedną z części programu współpracy transgranicznej "Przystanek Beskidy - Fatra", którego inicjatorem jest Fundacja Rozwoju Miasta Bielska-Białej. Jego celem jest rewitalizacja otoczenia linii kolejowej numer 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice - Martin na Słowacji, jako nowoczesnej osi transportowej regionu. W projekcie uczestniczy już ponad dwadzieścia miast i miejscowości z Polski i Słowacji. Przejazdy na tej trasie będą obsługiwane przez "Pociąg Papieski" - kursy weekendowe z Krakowa przez Wadowice. Jest to modelowe działanie rewitalizujące przestrzeń publiczną stacji Bielsko-Biała Lipnik, która od lipca 2008 roku znajduje się pod opieką Fundacji Rozwoju Miasta Bielska-Białej. Działania skierowane są na odnowienie stacji zarówno w sensie dosłownym, jak i nadania jej nowych funkcji. galeria na Stacji oznacza, że perony stają się miejscem konfrontacji pasażerów ze sztuką - malarstwem, fotografią, rzeźbą, działaniami teatralnymi.
Aktualności Zobacz nasze projekty. Informacje o inwestycjach. Opis fundacji. Lista naszych zakończonych projektów. Nasza oferta. Dane teleadresowe. Zobacz mapę strony. Strona główna fundacji. Fundacja Rozwoju Miasta Bielska-Białej Strona główna fundacji. Zobacz mapę strony.