Fundacja zakupiła już:

15527 OBIADÓW








Rusza beskidzki Orient Express 2008-08-25
 

Honorowy patronat nad przejazdem Pociągu Papieskiego na tej trasie objął Metropolita Krakowski Ksiądz Stanisław kardynał Dziwisz, Minister Rozwoju Regionalnego Republiki Słowackiej Marian Janusek, Prezydent Kraju Żylińskiego Juraj Blanar i Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski.

Przejazd jest częścią programu „Przystanek Beskidy” - pomysłu stałej współpracy polskich oraz słowackich miast i miejscowości. Jej podstawą jest stopniowa modernizacja stacji kolejowych i rewitalizacja obiektów oraz terenów tych stacji w ramach VI Transeuropejskiego Korytarza Transportowego. Umożliwi ona uruchomienie szybkiego i komfortowego połączenia autobusami szynowymi miast między Pszczyną w Polsce oraz Martinem na Słowacji. Obecnie uczestniczą w nim dwadzieścia dwie miejscowości (m.in. Žilina, Čadca, Zwardoń, Żywiec, Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice) oraz dwa powiaty (bielski i żywiecki). Projekt popierają m.in. Prezydent Republiki Słowackiej – pan Ivan Gašparovič, była Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Słowackiej – pani Magdalena Vášáryova, Ambasador Republiki Słowacji w Warszawie – pan František Ružička, Ambasador RP w Bratysławie, Zarząd Województwa Śląskiego, Unia Miast Słowackich oraz Słowacka Izba Przemysłowo-Handlowa.

W dniu 11 września na stację kolejową Bielsko-Biała Główna o godzinie 14:00 przyjedzie z Wadowic po raz pierwszy Pociąg Papieski. Tutaj odbędą się główne uroczystości powitania zaproszonych gości i dziennikarzy. Inauguracja nowego połączenia Beskidy-Fatra odbywa się w piątą rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Słowację.

Dzięki staraniom i działaniu Fundacji stacje kolejowe na trasie pierwszego przejazdu z Krakowa przez Bielsko-Biała do Zwardonia otrzymają specjalną oprawę plastyczną oraz muzyczną. Fundacja zaangażowała do pomocy w przygotowaniu uroczystego powitania Pociągu Papieskiego na tej trasie administracje lokalne i parafie miejscowości na poszczególnych stacjach.

Oficjalna część wydarzenia odbędzie się na peronach stacji Bielsko-Biała Główna. Fundacja na stacji Bielsko-Biała Lipnik przygotowała wystawę prac plastycznych, rzeźb i obrazów w ramach organizowanej przez Fundację kolejnej ekspozycji "Galerii na Stacji". Władze miejskie i gminne wraz z ośrodkami katolickimi mają możliwość współorganizowania uroczystości powitania Pociągu Papieskiego na wybranych przez siebie stacjach. Szczegółowe informacje o uroczystościach na pozostałych stacjach znajdują się na stronie www.przystanek.beskidy.pl.


Aktualności Zobacz nasze projekty. Informacje o inwestycjach. Opis fundacji. Lista naszych zakończonych projektów. Nasza oferta. Dane teleadresowe. Zobacz mapę strony. Strona główna fundacji. Fundacja Rozwoju Miasta Bielska-Białej Strona główna fundacji. Zobacz mapę strony.